PARTNER PROJEKTU:

thumbnail Rekomendacje

Latem Kraków jazzem stoi (3)

Krzysztof Burnetko
Rekomendacje Krzysztof Burnetko

Ten festiwal to jedna z największych imprez jazzowych w Europie.

Jego tradycja sięga roku 1996, kiedy to Witold Wnuk, doświadczony już wówczas impresario (dość powiedzieć, że jazz promował między innymi w krajach Bliskiego Wschodu!) za namową Piotra Skrzyneckiego zorganizował w lipcu serię codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami.

Dlatego do 2017 roku impreza funkcjonowała jako Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami. Z czasem, prócz codziennych setów w Piwnicy, koncerty odbywały się w Filharmonii, Operze, Radiu Kraków, Centrum Manggha, sali ICE, kinie Kijów oraz w wielu klubach jazzowych miasta. Wymusiło to zmianę nazwy na Summer Jazz Festival Kraków.

Oto bowiem latem można było wysłuchać w mieście nawet dwustu zespołów i solistów – zarówno jazzu tradycyjnego, jak współczesnego, a także muzyki improwizowanej.

W efekcie Kraków zyskał miano jazzowej stolicy kraju. I to nie tylko dlatego, że Summer Jazz Festival Kraków jest największym i najdłuższym (trwa dzień w dzień ponad dwa miesiące!) w Polsce, ale też jednym z największych na kontynencie – nie mówiąc o tym, że wraz ze wzrostem renomy przedsięwzięcia pod Wawel zjeżdżać zaczęli najwięksi gatunku. Z Polski chociażby Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, Włodek Pawlik, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Adam Makowicz i Stanisław Soyka. Ze świata zaś między innymi Branford Marsalis, Lee Konitz, Joe Lovano, Nils Landgren, Bobby McFerrin, Chick Corea, Herbie Hancock, Pat Metheny, All Jarreau, Billy Cobham, Mike Stern, Stanley Clarke, Jean Luc Ponty i Randy Brecker, Pharoah Sanders i Charles Lloyd. Co ważne, prócz uznanych gwiazd na scenach pojawią się też młodzi muzycy i stworzone specjalnie składy. Na koloryt imprezy wpływa w końcu i to, że spora grupa publiczności to goszczący akurat w Krakowie turyści-koneserzy jazzu z całego świata.

„Kraków był kolebką polskiego jazzu, obok Sopotu i Wasrzawy. Tutejsza energia to kumulacja przekornego krakowskiego konserwatyzmu i wolnego ducha twórczego” – zauważył niegdyś na łamach ówczesnego miesięcznika „Krakowa” Witold Wnuk. On zaś – wraz ze sprawdzoną już niemal od trzydziestu lat ekipą – potrafił to tylko (aż!) wykorzystać.

Kogo będzie można usłyszeć w najbliższych dniach?

Sensacją nie tylko tygodnia może być solowy recital Hani Derej Zagra, dwudziestoletniej absolwentki Szkoły Muzycznej II stopnia w Bielsku-Białej w klasie fortepianu jazzowego i klasycznego, a obecnie studentki Conservatorium van Amsterdam (na wydziale kompozycji i aranżacji jazzowej) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura symfoniczna). Mimo młodego wieku ma na koncie już dziewięć (!) płyt – i to zarówno z kompozycjami jazzowymi, jak kameralnymi oraz z muzyką elektroniczną i filmową. W ślad za tym poszły wyróżnienia – wśród nich tytuł „Młodego Kompozytora 2023” przyznany przez Związek Kompozytorów Polskich, miano „Nowej nadziei” w ankiecie JAZZTOP2024 krytyków muzycznych magazynu JAZZFORUM, Główna Nagroda w plebiscycie rodzimej branży muzycznej „Sanki” 2025 Gazety Wyborczej (jako nowa nadzieja polskiej sceny muzycznej), Główna Nagroda  „Talentów Jazzowych” Wiosny Jazzowej Zakopane 2025 oraz TRYTON dla osobowości artystycznej festiwalu FAMA 2024 w Świnoujściu  ( „za połączenie dojrzałości twórczej i młodzieńczej energii, za koncepcję, która magnetyzuje i zatrzymuje, uciekając jednocześnie od świata komercji”). Jej utwory znalazły się też na playliście z muzyką polskich artystów jazzowych przygotowanej przez Instytut Adama Mickiewicza do promocji muzyki  współczesnych polskich twórców jest związana z polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r.

Hania Derej ma już swój kwintet, ale gra też solo – i właśnie w tej formule zagra w ramach Sceny Młodych w Pałacu Potockich-Zbaraskich przy Rynku Głównym 20 (w czwartek 17 lipca, g.19).

Naturalnie cały czas zacnego jazzu szukać też można noc w noc na koncertach w klubach festiwalowych: Piwnicy Pod Baranami, Globus Music, Alchemii, Harris Piano. Bluesa zaś w Tajemniczym Ogrodzie przy placu Wszystkich Świętych (zagra tam w najbliższym tygodniu Tadeusz Pocieszyński oraz zespół Magdy Bożyk).

Szczegółowy program 30. Summer Jazz Festival Kraków jest dostępny na stronie summerjazz.pl. Bilety można kupić przez Ticketmaster.pl oraz w biurze festiwalowym (Karmelicka 52/1) od poniedziałku do piątku w godz.10-17.