
Wielkie granie w mieście
Summer Jazz Festival Kraków 2025: Uznane sławy i gwiazdy wschodzące. A także specjalnie zwołane składy w zaskakujących często konstelacjach – co daje gwarancję tak ważnej dla tego gatunku improwizacji i zaskoczenia. A wszystko, jak od lat, w wielkich salach, na ulicach miasta i w jego plenerach oraz w małych, klimatycznych klubach.
W nadchodzącym tygodniu, właściwie pierwszym tygodniu Festiwalu, nie brakuje gwiazd: Poniedziałek 30 czerwca (8:00 pm) koniecznie idźcie na koncert Adama Makowicza & Leszka Możdżera. We wtorek 1 lipca o 6:00 pm grają Marek Stryszowski – Tomasz Kudyk, „Pstryczki Elektryczki”, o 9:00 pm Henryk Miśkiewicz Special Quartet „Music of Jan Ptaszyn Wróblewski” (nasz typ na ten dzień!), a o 9:30 pm – Marian Pawlik Quartet.
02 lipca o 8:00 pm jest proejkt „Namysłowski i Górale – 30-lecie projektu” w wyk. Kwartetu Jacka Namysłowskiego i Kapeli Jana Karpiela Bułecki, o 9.00 pm Marek Bałata Quintet, o 9:30 pm Jam Session (nasz typ!).
03 lipca o 7:00 pm Manuel Margini solo, 7:30 pm – Hot Strings Quartet, 9:00 pm Bernard Maseli & Piotr Domagała Duo (tak!), a o 9:30 pm Italian Jazz Night
04 lipca 7:30 pm Aldo Joshua – Elvio Ghigliordini Quintet (Włochy), 8:00 pm – Kurt Elling & Yellowjackets Celebrate Weather Report (koniecznie!); 9:00 pm – Hildegarde Wanzlawe Quartet (Francja); 9:30 pm – Tomasz Chyła Quintet
Siłą rzeczy wizytówką każdego festiwalu są wielkie nazwiska. W trzydziestoletniej już (!) historii Summer Jazz Festival Kraków grali niemal wszyscy współcześni wielcy. Ale jubileuszowa edycja też ma się kim pochwalić. I tak, dla miłośników gitarowych brzmień ze swoimi zespołami pojawią się John Scofield i Marcus Miller. Wystarczy powiedzieć, że obu dopraszał na sceny sam Miles Davis – a wiadomo, jak wysokie Mistrz miał wymagania. Na dodatek w ekipie Scofielda zagra jego stary kompan – i uznany wirtuoz klawiszy – John Medeski. Miller zaś słynie z rozległości nastrów, jakie potrafi wyczarować na pozornie tylko ograniczonym w swoich możliwościach basie. Koneserzy jazzowego śpiewu znają klasę i elegancję barytonu oraz techniczne możliwości Kurta Ellinga, która tym razem ma uwidocznić się z akompaniamentem… fusion w wykonaniu zawodowców z Yellowjackets i, jakby tego było mało, w repertuarze klasyków tego jazowego podgatunku, czyli Wheather Reaport. Co będzie wynikiem takiej zbitki – trudno sobie nawet wyobrazić. Z rodzimych wielkich nazwisk uwagę przyciąga wspólny koncert Adama Makowicza i Leszka Możdżera (nie bez powodu inaugurujący w prestiżowej sali Filharmonii jubileuszową edycję Summer Jazz Festival Kraków).
Planowane są i inne szczególne przedsięwzięcia Piwnicy Pod Baranami – która była przecież kolebką festiwalu – specjalnie skonstruowany kwartet czarodzieja saksofonu Henryka Miśkiewicza zagra muzykę innego, niestety niedawno zmarłego, giganta tego instrumentu – Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W Muzeum Manggha w 30. rocznicę projektu „Namysłowski i Górale” poświęcony mu koncert dadzą połączone siły kwartetu Jacka Namysłowskiego (syna Zbigniewa) i Kapeli Jana Karpiela Bułecki. Jazzowe wersje kompozycji Wojciecha Młynarskiego pojawią się w tejże Manggdze podczas wieczoru „Młynarski. Bynajmniej!” z udziałem Wojtka Myrczka, Krzysztofa Herdzina i Piotra Schmidta z zespołem.
W klubach z kolei wystąpić mają m iędzy innymi Dorota Miśkiewicz i Marek Napiórkowskiego, Marian Pawlik Quartet i Tomasz Chyła Quintet, Wojciech Groborz z Joanną Kintter Grzegorz Karnas i Adam Oleś Duo.
Plenery Dworku Białoprądnickiego gościć mają skrzypce Adama Bałdycha – uznanego już artysty wydającego płyty w elitarnej tłoczni ACT.
A festiwalową sceną stworzoną specjalnie dla młodych polskiego jazzu stanie się w tym roku Pałac Potockich-Zbaraskich – zagra tam choćby już doceniana w branży Hania Derej.
Oczywiście by dopełnić tradycji w ramach Niedzieli Nowoorleańskiej ulicami Krakowa przejdzie swingujący korowód muzyków i fanów, by potem bawić się współnie na placu Szczepańskim przy dźwiękach a to kubańskich (Yelsa Heredia Trío), polsko-włoski składu On The Road (Maurizio Rolli, Claudio Gentile, Maciej Sikała, Jacek Pelc) oraz kwartetu Adama Kawończyka (trębacz odbierze najważniejszą nagrodę festiwalu, czyli Baranka Jazzowego – za zasługi w historii gatunku).
Szczegółowy program 30. Summer Jazz Festivalu Kraków dostępny jest na stronie